Cukrzyca a prowadzenie samochodu

Przy przygotowywaniu się do egzaminu na prawo jazdy, kandydat na kierowcę przechodzi przez część teoretyczną kursu oraz część praktyczną. Ponadto, aby przystąpić do egzaminów państwowych, musi okazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi. Takim przeciwwskazaniem może być poważna choroba, np. padaczka czy bardzo duża wada wzroku. Czy jednak w podobny sposób potraktowana zostanie cukrzyca? Czy osoby chorujące na cukrzycę mogą być kierowcami?

Czynnik ryzyka

Cukrzyca nie jest absolutnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami mechanicznymi, ale stanowi czynnik ryzyka. Niemniej, jeśli cukrzyca jest w odpowiedni sposób leczona, a chory potrafi samokontrolować swoją chorobę, nie powinien mieć żadnych trudności z prowadzeniem samochodu.

Zdolność do prowadzenia pojazdu przez pacjenta chorego na cukrzycę może zostać zaburzona przez przewlekłe powikłania związane z chorobą oraz przez hiperglikemię i hipoglikemię. To powoduje, że poziom bezpieczeństwa na drodze radykalnie maleje. Utrzymująca się u pacjenta hiperglikemia nie tylko zaburza zdolność do prowadzenia pojazdów, ale jednocześnie może doprowadzić do tego, że kierowca już nigdy nie zasiądzie za kierownicą samochodu.  Hipoglikemia także jest niebezpieczna dla kierowców.

Jeśli jednak cukrzyk systematycznie zażywa leki i są one odpowiednio dobrane do prezentowanego typu cukrzycy i stopnia jej zaawansowania oraz potrafi rozpoznawać trafnie wszelkie zaburzenia metaboliczne, może ograniczyć ryzyko występujące na drodze.

Samokontrola kierowcy

Odpowiedzialny kierowca, powinien wiedzieć, jak rozpoznawać obniżenie czy nadmierne podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Wczesne i trafne zidentyfikowanie pozwoli ustrzec się niebezpieczeństwa podczas kierowania samochodem.

Przed udaniem się na kurs prawa jazdy cukrzyk powinien uzyskać opinię swojego lekarza prowadzącego. Mając już licencję na kierowanie pojazdem mechanicznym pacjent powinien wykonać oznaczenie stężenia glukozy we krwi przed rozpoczęciem jazdy, a zwłaszcza wtedy, gdy wybiera się w dłuższą trasę. Nie powinien rozpoczynać jazdy jeśli stężenie glukozy we krwi mieści się w niskiej granicy 90-72 mg/dl, bez uprzedniego podjęcia działań profilaktycznych polegających na uzupełnieniu węglowodanów. W samochodzie kierowca powinien mieć zawsze pod ręką kostkę cukru, cukierek lub łatwo wchłaniające się węglowodany, które należy spożyć natychmiast w razie wystąpienia objawów alarmowych hipoglikemii. Chory oprócz jedzenia, w samochodzie powinien mieć racjonalny zapas leków.

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here