Oddawanie krwi rodzi wiele pytań, na które warto znać odpowiedź. Poznaj najczęściej zadawane pytania na temat transfuzji krwi.
Oddając krew, możesz się zarazić
MIT: Do pobierania krwi używa się sprzętu jednorazowego użytku, nie ma więc szansy zakażenia Twojej krwi.
Muszę znać swoją grupę krwi i poinformować personel przed pobraniem
MIT: Grupę krwi ustala się po pobraniu , więc nie musisz podawać takiej informacji przed jej oddaniem.
Nie mogę zostać dawcą krwi jeśli biorę leki
FAKT: Przyjmowanie leków (nie dotyczy witamin i doustnych środków antykoncepcyjnych) wyklucza nas w tym czasie z grona potencjalnych dawców. Po zaprzestaniu przyjmowania leku należy odczekać pewien czas (określony przez lekarza) zanim pojawimy się w punkcie krwiodawstwa.
Za oddawanie krwi przysługuje wolne w pracy
FAKT/MIT: Częściowa prawda. Pracodawca może, ale nie musi udzielić całego dnia wolnego w dniu w którym oddajemy krew. Wolne nominalnie przysługuje za tą część dnia wolnego, którą spędziliśmy w stacji krwiodawstwa łącznie z czasem wstępnych badań. Wydawane jest zaświadczenie, które przedstawiamy pracodawcy. Za czas zwolnienia w celu oddania krwi pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone jak za urlop wypoczynkowy, możliwy jest także zwrot kosztów dojazdu.
Osoby starsze nie mogą oddawać krwi
MIT: Osoby po 65 roku życia mogą oddać krew po uzyskaniu dodatkowej zgody lekarza (udzielanej najczęściej na miejscu poboru).
Oddanie krwi jest wynagradzane pieniężnie
MIT: Transfuzja krwi jest nieodpłatne. Zawsze możesz liczyć na kilka tabliczek czekolady dla wzmocnienia po zabiegu, ale wartość Twojej krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze.
Nie mogę oddawać krwi w trakcie miesiączki
FAKT: Kobiety w trakcie miesiączki i do 3 dni po jej zakończeniu nie mogą oddawać krwi.
Honorowi krwiodawcy jeżdżą komunikacją miejską za darmo
FAKT/MIT: Częściowa prawda. Honorowi krwiodawcy (mężczyźni którzy oddali minimum 6 litrów a kobiety 5 litrów krwi lub innych składników krwi odpowiadających tej objętości) mogą liczyć na zniżki lub darmowe przejazdy tylko w niektórych miastach. Zależy to od prawa miejscowego i nie jest regulowane ustawą Ministerstwa Zdrowia. Najczęściej gminy nadają takie uprawnienia dopiero po oddaniu nawet 15 litrów krwi. Przykładowe miasta, gdzie występuje darmowa komunikacja dla osób które oddały 15 litrów krwi (kobiety) i 18 litrów krwi (mężczyźni) to: Warszawa,Gdańsk i Gdynia, Kraków, Poznań.
Regularne transfuzje krwi zmieniają wagę ciała
MIT: Nawet częste oddawanie krwi nie wpływa na wzrost ani na spadek wagi.
Istnieją alternatywy dla oddawania krwi w postaci syntetycznej krwi
MIT: Jedynym źródłem krwi jest człowiek. Nie istnieje metoda wyprodukowania sztucznej krwi.
Palenie papierosów przed transfuzją równa się złe samopoczucie
FAKT: Nikotyna wywołuje niedotlenienie, które w połączeniu z lekkim osłabieniem po transfuzji może wywołać złe samopoczucie. Również „kac” sprawi, że będziemy się czuli niedobrze.
Dodatkowe informacje: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/krwiodawstwo/fakty-i-mity-dotyczace-krwiodawstwa/ http://www.darkrwi.info.pl/faq