Oddawanie krwi: fakty i mity

Oddawanie krwi rodzi wiele pytań, na które warto znać odpowiedź. Poznaj najczęściej zadawane pytania na temat transfuzji krwi.

Oddając krew, możesz się zarazić

MIT: Do pobierania krwi używa się sprzętu jednorazowego użytku, nie ma więc szansy zakażenia Twojej krwi.

Muszę znać swoją grupę krwi i poinformować personel przed pobraniem

MIT: Grupę krwi ustala się po pobraniu , więc nie musisz podawać takiej informacji przed jej oddaniem.

Nie mogę zostać dawcą krwi jeśli biorę leki

FAKT: Przyjmowanie leków (nie dotyczy witamin i doustnych środków antykoncepcyjnych) wyklucza nas w tym czasie z grona potencjalnych dawców. Po zaprzestaniu przyjmowania leku należy odczekać pewien czas (określony przez lekarza) zanim pojawimy się w punkcie krwiodawstwa.

Za oddawanie krwi przysługuje wolne w pracy

FAKT/MIT: Częściowa prawda. Pracodawca może, ale nie musi udzielić całego dnia wolnego w dniu w którym oddajemy krew. Wolne nominalnie przysługuje za tą część dnia wolnego, którą spędziliśmy w stacji krwiodawstwa łącznie z czasem wstępnych badań. Wydawane jest zaświadczenie, które przedstawiamy pracodawcy. Za czas zwolnienia w celu oddania krwi pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone jak za urlop wypoczynkowy, możliwy jest także zwrot kosztów dojazdu.

Osoby starsze nie mogą oddawać krwi

MIT: Osoby po 65 roku życia mogą oddać krew po uzyskaniu  dodatkowej zgody lekarza (udzielanej najczęściej na miejscu poboru).

Oddanie krwi jest wynagradzane pieniężnie

MIT: Transfuzja krwi jest nieodpłatne. Zawsze możesz liczyć na kilka tabliczek czekolady dla wzmocnienia po zabiegu, ale wartość Twojej krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze.

Nie mogę oddawać krwi w trakcie miesiączki

FAKT: Kobiety w trakcie miesiączki i  do 3 dni po jej zakończeniu nie mogą oddawać krwi.

Honorowi krwiodawcy jeżdżą komunikacją miejską za darmo

FAKT/MIT: Częściowa prawda. Honorowi krwiodawcy (mężczyźni którzy oddali minimum 6 litrów a kobiety 5 litrów krwi lub innych składników krwi odpowiadających tej objętości) mogą liczyć na zniżki lub darmowe przejazdy tylko w niektórych miastach. Zależy to od prawa miejscowego i nie jest regulowane ustawą Ministerstwa Zdrowia.  Najczęściej gminy nadają takie uprawnienia dopiero po oddaniu nawet 15 litrów krwi. Przykładowe miasta, gdzie występuje darmowa komunikacja dla osób które oddały 15 litrów krwi (kobiety) i 18 litrów krwi (mężczyźni)  to: Warszawa,Gdańsk i Gdynia, Kraków, Poznań.

Regularne transfuzje krwi zmieniają wagę ciała

MIT: Nawet częste oddawanie krwi nie wpływa na wzrost ani na spadek wagi.

Istnieją alternatywy dla oddawania krwi w postaci syntetycznej krwi

MIT: Jedynym źródłem krwi jest człowiek. Nie istnieje metoda wyprodukowania sztucznej krwi.

Palenie papierosów przed transfuzją równa się złe samopoczucie 

FAKT: Nikotyna wywołuje niedotlenienie, które w połączeniu z lekkim osłabieniem po transfuzji może wywołać złe samopoczucie. Również „kac” sprawi, że będziemy się czuli niedobrze.

Dodatkowe informacje: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/krwiodawstwo/fakty-i-mity-dotyczace-krwiodawstwa/ http://www.darkrwi.info.pl/faq

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here