Psychiatria jest gałęzią medycyny poświęconej diagnozowania, zapobiegania, badania i leczenia zaburzeń psychicznych. Należą do nich różne nieprawidłowości, które są afektywne, behawioralne, poznawcze i percepcyjne.
Wstępna ocena psychiatryczna osoby zazwyczaj zaczyna się od historii choroby i badania stanu psychicznego. Badania fizyczne i testy psychologiczne być małe i prowadzone. Przy okazji, Neuroobrazowanie lub inne techniki neurofizjologiczne są używane. Zaburzenia psychiczne są często diagnozowane na podstawie kryteriów wymienionych w podręcznikach diagnostycznych wyschnięcia jako powszechnie stosowanego Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders ( DSM) , opublikowanego przez American Psychiatric Association, oraz Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD), pod redakcją i używane przez Światowa Organizacja Zdrowia.
Psychologia a psychiatria
Psychiatra – zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Każdy psychiatra jest lekarzem medycyny. Badanie stanu psychicznego przez psychiatrę pozwala mu na postawienie odpowiedniej diagnozy medycznej i zaproponowanie odpowiedniego leczenia (farmakologicznego i / lub psychoterapeutycznego). Psychiatra pyta o różne aspekty zdrowia psychicznego – ogólne funkcjonowanie, nastrój, sen, apetyt oraz o inne objawy, które często są przyczyną wizyty właśnie u lekarza psychiatry. Psychiatra może być też psychoterapeutą, jeśli posiada odpowiednie do tego uprawnienia.
Psycholog – to osoba mająca co najmniej tytuł magistra w zakresie psychologii. Psycholog, korzystając z wiedzy na temat koncepcji psychologicznych, narzędzi psychometrycznych, zajmuje się badaniem lub doradzaniem w określonych dziedzinach, np. wychowania dzieci i młodzieży, w biznesie czy resocjalizacji osób mających kłopoty z adaptacją społeczną. Psychoterapeuta – to osoba zawodowo zajmująca się psychoterapią, która poprzez regularne spotkania z pacjentem wspiera go w leczeniu zaburzeń psychicznych, w trwałym rozwoju osobistym i budowaniu satysfakcjonujących relacji ze światem i z samym sobą.
Psychoterapeuta nie musi być (choć często bywa) psychologiem czy psychiatrą z wykształcenia. Profesjonalny psychoterapeuta powinien ukończyć kilkuletnie szkolenie w zakresie psychoterapii, w jednym z certyfikowanych ośrodków psychoterapii, stale się rozwijać i śledzić rozwój psychoterapii jako nauki. Psychoterapeuta posiadający certyfikat psychoterapeuty lub jego ekwiwalent, bądź pozostający w szkoleniu certyfikacyjnym, powinien figurować na liście stowarzyszenia psychoterapeutycznego lub psychoanalitycznego.