Aloes – top 15 zdrowotnych właściwości

Aloes jest to gruboszowata bylina z rodzaju jednoliściennych sukulentów z rodziny liliowatych. Aloes rośnie głównie na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze. Istnieje wiele gatunków aloesu jak np. aloes białawy, drzewiasty, ościsty, niski, uzbrojony, zwyczajny (Aloe vera) i jeszcze wiele innych. Wszystkie gatunki aloesu, oprócz tego zwyczajnego, są pod ochroną. Aloes zawiera ponad 200 witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów, polisacharydów i kwasów tłuszczowych, a jego liście zawierają żelową substancję składającą się w aż 99 % z wody.

Już w starożytności  był znany ze swoich cennych właściwości. Z żywicy aloesu tworzono pachnidła. Aloes, a głównie sok/ miąższ pochodzący z jego liści, był używany również przez Żydów do balsamowania ciał. Dodatkowo korzystano z chłodzących i łagodzących właściwości aloesu np. do niwelowania bólu towarzyszącego oparzeniom i niewielkim ranom. Liście aloesu są pokryte skórką, z której powstaje sok mleczy – przydatny w problemach trawiennych i zaparciach.

Cechy charakterystyczne

Aloes składa się z pędów, liści, kwiatów i owoców. Pędy są zakończone mięsistymi liśćmi, z woskowatym nalotem i kolczastymi brzegami. Sok, który sączy się z liści ma żółtą lub brązową barwę. Kwiaty aloesu są długie i zawierają nektar. Mają kolor czerwony, żółty lub pomarańczowy lub barwę będącą połączeniem 2 z podanych kolorów.  Kwiaty zapylane są przez ptaki. Kwitnienie nie jest jednorazowe, a powtarza się w określonych odstępach czasu.

Roślina rosnąca na Madagaskarze czy Wyspach Kanaryjskich może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Aloes lubi piaszczysto-gliniaste i suche podłoże oraz duże nasłonecznienie. Jest w stanie przetrwać długie okresy suszy, a także upałów, ponieważ w jego liściach zawarte są duże ilości wody, które są zapasem na nawet 5 lat. Aloes można uprawiać również w warunkach domowych, w doniczkach. Ten nadający się do użycia powinien mieć ok. 3 lat. Jego mięsiste liście rozgniata się i przykłada do miejsc, które chcemy poddać jego działaniu.

alos i jego sok
Po rozcięciu Aloesu wydziela się z niego sok

Właściwości lecznicze przypisuje się głównie kilku rodzajom aloesu i należy do nich:

 • aloes drzewiasty
 • aloes afrykański
 • aloes uzbrojony
 • aloes zwyczajny.

Ten ostatni jest najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany. Uprawiany jest przede wszystkim w rejonach Ameryki Północnej, w Meksyku, Australii, na Antylach, a także w Indiach, Cejlonie, Filipinach i Tajwanie. Największe właściwości lecznicze ma miąższ, zawarty w liściach aloesu, a także tzw. pulpa aloesowa. Miąższ ma jasnozielony kolor, galaretowatą strukturę, jest uzyskiwany po obraniu liści ze skórki i kilkukrotnym przepłukaniu co daje czysty żel. Pulpa aloesowa zawiera dodatkowo alonę czyli gorzki i mocno przeczyszczający sok.

aloes w doniczce
Pamiętaj, aby nie podlewać aloesu zbyt mocno. Nie znosi on zalegania wody, gdyż ma słabo rozwinięte korzenie i może od spodu gnić. Flickr, fot. Scenescape Partners, CC

Właściwości

Aloes to cenna roślina o wielu właściwościach leczniczych znanych już od najdawniejszych czasów i stosowanych na całym świecie. Do najważniejszych z nich zalicza się:

 1. Bomba witaminowa i minerałowa

Liście aloesu w ponad 90 % są złożony z wody, w kilku procentach z aminokwasów (białek) do których należą: histydyna, leucyna, lizyna, fenyloalanina, arginina, metionina, treonina, tryptofaniwalina. Aloes jest bombą witaminową, zawiera β-karoten, witaminy z gruby A, B (B9 czyli kwas foliowy, B1, B2, B3, B6, B12), C i E, a oprócz tego jest bogatym źródłem minerałów tkj. magnez, wapń, cynk, chrom, selen, sód, potas, siarkę, żelazo, miedź, mangan, kobalt, nikiel, glin, fosfor, bor, lit, krzem. Sok z aloesu zawiera związki glikozydowe, które wiążą się z białkami znajdującymi się w błonach komórkowych i w osoczu oraz mukopolisacharydy, które m.in. aktywizują makrofagi.

W liściach rośliny znaleźć można aż 18 z 22 aminokwasów występujących w ludzkim organizmie. Wśród nich jest aż 7 z 8 aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do produkcji białka, a ludzki organizm nie umie ich samodzielnie wyprodukować. Najważniejsze aminokwasy zawarte w liściach aloesu to: cystyna, alanina, kwas glutaminowy, seryna, prolina, hydroksyprolina i tyrozyna.

Inne substancje i związki zawarte w liściach aloesu

 • Saponiny (związki z grupy glikozydów) wykazujące działanie odkażające i ściągające,
 • Enzymy: alliaza, peroksydaza, katalaza, cellulaza, lipaza, amylaza, karboksypeptydaza i zasadowa fosfataza,
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe: stearynowy, linolenowy, palmitynowy, linolowy, myristylowy i kaprylowy,
 • Bio-stymulatory wykazujące działanie katalityczne,
 • Związki działające przeciwbólowo: mleczan magnezowy i lupeol, znany jako naturalny kwas salicylowy,
 • Związki działające przeciwzapalnie: kampesterol, bradykinaza i beta-sitosterol,
 • Substancje działające przeciwbakteryjnie: związki siarkowe, fenole, lupeol, kwas cynamonowy,
 • Ligniny (zawierające celulozę), których zadaniem jest penetracja aloesu do skóry,
 • Pochodne antrachinonowe: kwas chryzopranowy, estry kwasu cynamonowego, aloina, izobarbaloina, emodyna, barbaloina, antracen, antranol, kwas aloetynowy, rezistannol i niektóre olejki eteryczne,
 • Cukry: polisacharydy (glukomannozy i polimannozy), monosacharydy (fruktoza i glukoza), mukopolisacharydy i acetylowane pochodne cukrów.
 1. Źródło kwasów tłuszczowych i aminokwasów

Aloes zawiera cenne aminokwasy (ok. 20 rodzajów), które są budulcem dla białek. Oprócz tego jest bogaty w kwasy tłuszczowe – kampesterol, który słynie ze swojego działania przeciwzapalnego, dodatkowo chroni kości i stawy przed niszczeniem, a także beta- sitosterol – odpowiadający za ograniczenie wchłaniania cholesterolu przez jelita, a w efekcie prowadzący do obniżenia cholesterolu we krwi, kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy, stearynowy, palmitynowy oraz kwas mirystynowy.

 1. Działanie wzmacniające odporność organizmu

Aloes stymuluje układ immunologiczny organizmu i polecany jest osobom borykającym się z silnym stresem oraz traumą. Ta roślina aktywizuje mechanizmy obronne organizmu i powoduje, że cało lepiej się adaptuje do sytuacji, nawet tej stresogennej. Aloes zawiera cenne przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, wpływając na zahamowanie procesów starzeniowych. Aloes jest pomocny w zwalczaniu każdego z rodzajów stresu; zarówno tego psychicznego, fizycznego jak i środowiskowego, który np. wynika z zanieczyszczenia powietrza itp. Aloes wykorzystuje się również w walce z gorączką, aktywizuje wszystkie podstawowe przeciwciała znajdujące się w organizmie, a tym samym zapobiega powstawaniu mikroorganizmów chorobotwórczych, wzmacnia barierę ochronną organizmu, eliminuje zakażenia wewnątrz i na zewnątrz ciała.

 1. Właściwości trawienne

Aloes ma właściwości oczyszczające, dzięki temu poprawia proces trawienny w organizmie. Jest cenną substancją do wali zarówno z zaparciami, jak i biegunkami, a także refluksem, zespołem jelita drażliwego. Poprawia cały cykl trawienny, minimalizuje ilość niekorzystnych bakterii występujących w jelicie, normalizuję florę bakteryjną jelit, ułatwia wypróżnianie się poprzez nawodnienie mas kałowych. Dodatkowo wykorzystywany jest do oczyszczania organizmu z pasożytów tkj. tasiemce, glisty ludzkie, owsiki czy przywry.

 1. Właściwości oczyszczające

Aloes pomaga oczyścić jelita, a tym samym wspomaga wchłanianie się substancji odżywczych. Oprócz jelit działa oczyszczająco również na wątrobę, nerki, skórę poprzez zawartość polisacharydów, które łączą się z toksynami (np. metale ciężkie, sole) i są wydalane przez jelito grube.

Badania w zakresie działania przeczyszczającego zostały przeprowadzone na szczurach. Po podaniu aloesu w ich jelitach aloina (a właściwie jej odmiana barbaloina) przekształca się w inny związek chemiczny o nazwie: aloe-emodyno-9-antron. Reakcji towarzyszy zwiększona aktywność flory bakteryjnej obecnej w jelitach Nowy związek powoduje zwiększenie zawartości wody w masach kałowych, pobudza wydzielanie śluzu jelit i zwiększa ich perastyltykę, a w efekcie doprowadza do szybkiego wypróżnienia

 1. Przywracanie równowagi kwasowo- zasadowej

Aloes ma świetnie właściwości normalizujące, ma odczyn zasadowy i wpływa na równowagę kwaśnych produktów żywieniowych, które mają negatywne działanie na ludzki organizm. Tworzy środowisko zasadowe w organizmie, które sprzyja w leczeniu wielu chorób.

 1. Wspomaganie układu sercowo- naczyniowego

Aloes reguluje ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, poprawia krążenie i dodatkowo dotlenia krew. Oprócz tego aloes obniża poziom cholesterolu we krwi i zwiększa dyfuzję czerwonych krwinek we krwi, to wszystko sprawia, że aloes minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób serca.

 1. Wspomaganie leczenia ran i problemów skórnych

Aloes słynie ze swoich właściwości łagodzących, ściągających i przeciwbólowych. Jest środkiem stosowanym miejscowo na oparzenia, wszelkie uszkodzenia skóry tkj. niewielkie rany i otarcia, pomocny w walce z łuszczycą, łagodzi też ukąszenia i użądlenia owadów. Zmniejsza uczucie pieczenia i swędzenia, a także krwawienie. Oprócz tego, z uwagi na dużą zawartość wody, aloes ma działanie nawilżające, a tym samym odmładzające dla skóry. Większa ilość kolagenu i elastyny zmiękcza i koi skórę, dotlenia ją wspomagając jej regenerację. Skóra jest lepiej ukrwiona, bardziej napięta, wytrzymała i elastyczna. Sok z aloesu również odmładza, regeneruje skórę oraz całe ciało. Z aloesu robi się maści, żele, kremy, które stosuje się bezpośrednio na owrzodzenia, odleżyny, rany (np. popromienne) czy oparzenia. Aloes powoduje rozszerzenie się naczyń włosowatych, a tym samym ukrwienie tkanki co wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran. Aloes może również działać łagodząco na niewielkie odmrożenia.

Jednocześnie współdziała z receptorami czynnika wzrostu w fibroblastach, co stymuluje jego aktywność i proliferację, a w efekcie zwiększa syntezę kolagenu w skórze. Jednocześnie aloes wykazuje zdolność wiązania kwasu hialuronowego z siarczanem dermatanu.

Dzięki takim cechom aloes przyspiesza wzrost tkanki łącznej, wpływa na szybsze gojenie się rany, a także zwiększa wytrzymałość tkanek skóry na uszkodzenia. Mukopolisacharydy zawarte w aloesie wspomagają wiązanie wody w skórze, a aminokwasy zmiękczają stwardniałe komórki skóry czyniąc ją delikatną i wolną od zmarszczek.

 1. Działanie przeciwzapalne

Aloes zawiera cenne antyprostaglandyny i beta- sitosterole, które zapobiegają lub minimalizują istniejące już stany zapalne. Oprócz tego jest stosowany w przypadku bólu stawów, poprawia ich ruchomość i zapobiega sztywnieniu stawów, przy nerwobólach, reumatyzmie i gośćcu. Aloes hamuje rozwój cyklooksygenazy i zmniejsza produkcję prostaglandyny z kwasu arachidonowego. Te właściwości są wykorzystywane w produkcji leków o silnym działaniu przeciwzapalnym.

 1. Właściwości wspomagające odchudzanie

Aloes poprawia procesy trawienne w organizmie, oczyszcza go z toksyn, odtruwa, wspomagając tym samym proces odchudzania. Dzięki temu organizm ma więcej energii, jest bardziej aktywny.

 1. Działanie przeciwnowotworowe

Aloes, a dokładniej jego liście, zawierają aktywne substancje tkj. aloina, barbaloina, aloeemodyna, z których produkuje się leki o działaniu bakteriobójczym i wzmacniającym, a te z kolei wykorzystuje się do wspomagania walki z nowotworami tkj. np. białaczka.

Aloes może skutecznie przyczynić się do przedłużenia życia osoby chorej na raka oraz stymuluje układ odpornościowy do walki z nowotworem. Jak wynika z badań, roślina ta wspomaga również wzrost i funkcje biologiczne zdrowych, nie rakowych komórek. Aktywuje również białe krwinki, odpowiedzialne za niszczenie antygenów, co prowadzi do uwolnienia substancji stymulujących reakcje odpornościowe, między innymi takich jak interferony.

 1. Wspomaganie leczenia cukrzycy

Picie soku z aloesu może przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru u osób, które chorują na cukrzyce (wg raportu opublikowanego w „Hormon Research”, Roślina ta skutecznie zmniejsza poziom cukru we krwi nawet o 45 proc., nie powodując przy tym poważnych skutków ubocznych.)

 1. Działanie przeciwalergiczne

Aloes wspomaga walkę z alergią, ma działanie przeciwzapalne i łagodzi stany, które na skutek podrażnień w wyniku alergii, mają stan zapalny.

 1. Działanie przeciwtrądzikowe

Sok z aloesu świetnie działa na skórę i eliminuje jej stany zapalne powstałe w wyniku trądziku. Można go stosować jako tonik, maseczkę – odżywia i nawilża skórę. Sok, regularnie spożywany, eliminuje drobnoustroje i grzyby w organizmie, jest zalecany w leczeniu blizn, rozstępów, zwężaniu porów skóry. Działa nie tylko od zewnątrz, ale i od środka – oczyszcza i regeneruje.

Specjalne preparaty na trądzik z wyciągiem z aloesu są ogólnie dostępne w sklepach kosmetycznych oraz aptekach. Występują najczęściej pod postacią maści, kremów, toników i płynów. Farmaceuci wykorzystują szczególnie cenne właściwości antybakteryjne, niemniej preparaty aloesowe są również bogate w aminokwasy, substancje działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz witaminy: A, B, C i E, oraz mikroelementy:cynk, chrom, potas, mangan, miedź, sód, wapń.

Dobre efekty lecznicze uzyskuje się również po stosowaniu toniku aloesowego. Przygotowuje się go rozcieńczając wodą destylowaną lub płynem micelarnym wcześniej przygotowany żel (miąższ) aloesowy. Tonik należy wykonać w proporcji: 2 łyżki miąższu na 1 szklankę płynu. Otrzymanym specyfikiem należy przemywać twarz przy użyciu wacika kosmetycznego.

Kolejnym sposobem łagodzenia zmian trądzikowych jest zastosowanie maści aloesowej. Wykonuje się ją poprzez długie gotowanie wcześniej zmielonych liści aloesu. Maść jest gotowa, gdy po wyparowaniu nadmiaru wody, uzyska się gęstą konsystencję. Następnie należy ją ostudzić i smarować skórę w miejscach pokrytych krostami trądzikowymi. Maść należy przechowywać w lodówce.

 1. Wzmocnienie włosów i paznokci

Sok z aloesu ma właściwości wzmacniające, w tym także w przypadku włosów i paznokci. Sprawia, że stają się mniej podatne na łamanie, mniej kruche, włosy odzyskują elastyczność i sprężystość, a paznokcie szybciej rosną.

Zastosowanie

Aloes ma szerokie zastosowanie. Stosuje się go zarówno w medycynie naturalnej jak i w kosmetologii. W medycynie naturalnej, głównie sok z aloesu, jest środkiem m.in. wzmacniającym odporność organizmu, wspomagającym procesy trawienne, pozytywnie działającym na problemy z defekacją. Dodatkowo leczy i łagodzi problemy skórne, a nawet wspomaga odchudzanie. Aloes działa zarówno od wewnątrz organizmu, jak i może być stosowany bezpośrednio na miejsca problematyczne, na zewnątrz.

Działanie wewnątrz organizmu Działanie na zewnątrz organizmu
wzrost odporności organizmu, łuszczyca,
przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej, egzema,
usprawnianie pracy układu pokarmowego trądzik,
usprawnianie pracy jelit, przyśpieszenie gojenia się ran,
zapobieganie problemom trawiennych, łagodzenie dolegliwości charakterystycznych przy gojeniu się ran (swędzenie, obrzęki, bóle),
przeciwdziałanie zaparciom, oparzenia (w tym słoneczne),
odbudowywanie mikroflory jelit, odmrożenia,
biegunki, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem,
chroniczne zapalenie jelit, wrzody układu pokarmowego, redukowanie blizn,
cukrzyca, podrażnienia skóry,
hamowanie rozwoju HIV, opuchlizny,
infekcje zakażeniowe, stłuczenia,
alergie, ukąszenia owadów,
astma, stany zapalne skóry,
bezsenność, stany zapalne dziąseł i jamy ustnej,
zespól napięcia przedmiesiączkowego, odparzenia okolic narządów płciowych i odbytu,
choroby wątroby, zapalenia pochwy,
nowotwory (hamowanie wzrostu komórek nowotworowych oraz aktywowanie wzrostu i biologicznych funkcji komórek zdrowych), żylaki,
nadciśnienie, odleżyny,
paradontoza, neutralizacja zapachu potu,
infekcje układu moczowego, odbudowa włosów i paznokci,
obniżanie poziomu złego cholesterolu i przywracanie równowagi między cholesterolem HDL i LDL, pęknięcia skóry stóp,
skurcze mięśni, cellulit.
zaburzenia krążenia krwi,
regulacja poziomu cukru we krwi,
zapalenia oskrzeli i płuc,
stany pogrypowe,
reumatyzm i artrozy,
dna moczanowa,
choroby narządu wzroku
krótkowzroczność,
zwyrodnienie siatkówki,
zmętnienie soczewki,
zapalenie spojówek, rogówki lub tęczówki,
zapalenia krtani,
gruźlica płuc.

 

Olej aloesowy, czyli sok aloesu o gorzkawym smaku, stosuje się jako substancję przyspieszającą gojenie, przeczyszczającą, bakteriobójczą.

 W kosmetologii produkuje się różnorodne produkty zawierające aloe vera. Balsamy, kremy, żele i wiele innych kosmetyków łączy się dodatkowo z np. witaminami A, E czy B, a w efekcie otrzymuje się preparaty silnie nawilżające, regenerujące, uelastyczniające, przeciwzmarszczkowe.

aloes i jego rozmiar
Niektóre gatunki aloesu potrafią osiągać wielkie rozmiary.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Aloes posiada wiele właściwości leczniczych, ale mimo to musi być stosowany ostrożne i rozsądnie. Na jego działanie powinny w szczególności uważać osoby uczulone na aloes (może to spowodować swędzenie oraz wysypkę), kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby, które zmagają się z chorobami wątroby i dróg żółciowych, osoby, które cierpią na przewlekłe krwawienia lub krwotoki. Nie zaleca się podawania ani stosowania aloesu u dzieci poniżej 12 roku życia. Aloesu nie powinno również się używać na zainfekowane rany – jego działanie w tym wypadku może być wręcz odwrotne a czas gojenia się ran zostanie znacznie wydłużony.

Skutki uboczne, które mogą się pojawić po zastosowaniu aloesu to:

 • wysypka, swędzenie,
 • skurcze żołądka,
 • rozwolnienie, biegunka prowadzące do utraty elektrolitów (głównie cennego potasu),
 • atonia jelita grubego (przy przedawkowaniu zagęszczonego soku z aloesu).

Ciąża

Przede wszystkim aloesu powinny unikać kobiety w ciąży, które nie miały z nim nigdy wcześniej żadnej styczności. Jest on bowiem silnie oczyszczający, a czyniąc to gwałtownie, może doprowadzić do przedostania się trucizn do organizmu dziecka, a nawet poronienia. Matka nie jest bowiem przyzwyczajona do otrzymywania naturalnego miąższu, dlatego nie wiadomo, w jaki sposób organizm zareaguje. Należy więc unikać podejmowania decyzji o rozpoczęciu kuracji aloesowej, kiedy jest się w okresie ciąży.

Kamica nerkowa

Na aloes powinny uważać również osoby, które cierpią na kamicę nerkową lub kamicę pęcherzyka żółciowego. Roślina ta powoduje przede wszystkim oczyszczanie organizmu. Oznacza to, że może dojść do przemieszczenia się kamieni, co w dalszej kolejności prowadzi do ogromnego bólu.

Choroby jelit i trzustki a spożycie aloesu

Zabrania się spożywania aloesu osobom, które cierpią na przewlekłe stany zapalne trzustki oraz jelit. Sytuacja ta jednak dotyczy również tych, którzy nigdy wcześniej, regularnie nie dostarczali do swojego organizmu miąższu aloesowego.

Fachowa literatura odnośnie przeciwwskazań do stosowania aloesu podaje wiele różnych powodów. Niektórzy twierdzą, że roślina ta nie może być stosowana w okresie miesiączkowania, przy nadciśnieniu i krwotokach, przy zapaleniu okrężnicy i trzewi, a także w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Istnieje zatem cały szereg przeciwwskazań, których warto przestrzegać, aby nie wywołać u siebie innego problemu.

Sposób przyjmowania i dawkowanie

Aloes dostępny jest w postaci kremów, maści, kapsułek, żelu, można również zakupić sok z aloesu, wyciąg wodny lub alkoholowy, a także świeże zioło. Miąższ z aloesu może być stosowany często, jeśli okładamy nim zewnętrzne partie ciała np. niewielkie rany i otarcia czy poparzoną skórę. Należy oczywiście obserwować reakcje skóry na kontakt z aloesem i w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów zaprzestać jego stosowanie i zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli chcemy uzyskać działanie aloesu od wewnątrz organizmu wtedy zaleca się spożywanie ok. pół szklanki soku aloesowego ok. 3 razy dziennie lub przyjmowanie kapsułek z aloesem – zgodnie z instrukcją.

Jak odpowiednio uprawiać aloes?

Aloes jest rośliną popularną, dość dobrze rozpowszechnioną w Polsce, chociażby przez wzgląd na jego dobroczynne działanie. Pierwotnie pochodzi z rejonów Afryki, Azji i Madagaskaru, gdzie klimat jest raczej tropikalny i panują wysokie temperatury. Najbardziej znanymi gatunkami są aloes drzewiasty, aloes pstry oraz aloes zwyczajny. Rośliny te kwitną zwykle 2-3 razy do roku i wypuszczają kwiaty na długim pędzie, zebrane w liczne kwiatostany. Niektóre gatunki znane są z leczniczych właściwości, jednak nie tylko ten fakt jest powodem, dla którego można chcieć je uprawiać.

Jaka temperatura będzie odpowiednia?

Jeżeli chcemy hodować swoją własną roślinkę, powinniśmy zdawać sobie sprawę ze wszystkich wymagań, jakie muszą być spełniony, aby nie uschła po dwóch miesiącach. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią temperaturę. Aloes czuje się doskonale, kiedy wokół panuje około 20 stopni C, a miejsce jest dobrze oświetlone. Najlepiej więc postawić doniczkę na parapecie, a latem wystawiać ją na taras, czy balkon, jednak koniecznie ochraniając od deszczu. Zimą aloes możemy przenieść w chłodniejsze miejsce, o temperaturze 10 stopni C.

W jaki sposób podlewać roślinkę?

W okresie letnim, do września staramy się utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Wystarczy, kiedy będziemy robić to raz w tygodniu, ewentualnie co dwa tygodnie, kiedy temperatura nieco się obniża. Jeżeli woda spłynie na podstawkę należy ją wylać, aby uniknąć przegnicia korzeni. Dużo lepiej jest, kiedy nie podlejemy naszej rośliny wystarczająco dobrze, niż gdybyśmy mieli zrobić to aż za bardzo. Aloes bowiem jest niesamowicie wytrzymały na brak wody i potrafi przetrwać bez niej dużo dłużej, niż miałoby to miejsce z nadmierną jej ilością.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przede wszystkim warto pomyśleć o nawożeniu rośliny. Możemy to robić co dwa tygodnie, specjalnym nawozem do sukulentów, ale tylko w okresie wegetacji. Kiedy chcemy przesadzić aloes pamiętajmy, że ziemia powinna być zmieszana z piaskiem gruboziarnistym. Róbmy to najlepiej wiosną. Starsze można przesadzać co 3 lata, młodsze nawet o rok.

Należy zwrócić także uwagę na to, jak wygląda nasz aloes i obserwować czasami, czy nie pojawiają się na nim żadne zmiany, mogące świadczyć o chorobie lub istnieniu szkodników. Możemy spodziewać się na przykład brązowych plam na liściach, ale również mszyc.

Gdy zdecydujemy się już na posiadanie aloesu w swojej domowej uprawie, należy dobrze zapoznać się z zasadami, jakich trzeba przestrzegać. Nie jest to bowiem normalna roślina, lecz wymaga specjalnych metod uprawy, co nie oznacza wcale, że bardziej skomplikowanych.

Jak zrobić leczniczą nalewkę, żel, sok lub maść z aloesu?

Zapewne każdy z nas słyszał o leczniczych właściwościach aloesu. Ta niezwykła roślina znana jest i ceniona od stuleci, niemniej obecnie niewiele osób wie, jak wykorzystać drzemiącą w niej moc. Obecnie w aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe preparaty zawierające w swym składzie aloes. Są to najczęściej soki, żele do picia, soki z miąższem, płyny i maści. Preparaty te są niekiedy dodatkowo wzbogacane wyciągiem z malin, jeżówki lub witaminą C.

Chcąc skorzystać z nieocenionych właściwości aloesu i zastosować go w leczeniu chorób, a także w zapobieganiu im, można skorzystać z bogatej oferty produktów aptecznych i zielarskich. Gotowe leki wykonane na bazie tej dobroczynnej rośliny mogą się przydać zarówno na dolegliwości wewnętrzne jak i zewnętrzne. W sprzedaży są więc oferowane nie tylko preparaty w firmie płynnej, ale również maści.

Cena jednego opakowania leku (w zależności od rodzaju) waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Tymczasem można wykonać samodzielnie nalewki, soki i maści, których działanie jest równie skuteczne, jak gotowych leków, a ich wykonanie jest bardzo proste i nie wiąże się w wydatkowaniem dużych sum pieniędzy.

Żel z aloesu

Aloesowy żel sprawdza się jako skuteczny lek stosowany w leczeniu ran i wszelkich dolegliwości skórnych. Posiada właściwości antyseptyczne, nawilżające i przeciwświądowe. Zamiast decydować się na gotowy specyfik z apteki, można go wykonać własnoręcznie w domu.

Do jego wykonania potrzebne będą:

 • świeże liście aloesu
 • sproszkowana witamina C
 • witamina E (w kapsułkach)

Odpowiednie proporcje to: ¼ szklanki zmiksowanych liści, 500 mg witaminy C i 400 IU witaminy E (1 – 2 kapsułki).

Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować i zamknąć w ciemnym szklanym opakowaniu. Żel przechowywać w lodówce i używać go do smarowania ran i podrażnionych miejsc na skórze.

Maść z aloesu

Maść aloesowa powstaje w wyniku długiego gotowania soku uzyskanego z liści aloesu. W trakcie gotowania zostaje odparowana woda, zaś uzyskana w ten sposób maść posiada dość gęstą konsystencję, nadającą się do smarowania miejsc zmienionych chorobowo. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się wleczeniu trądziku.

Sok z aloesu

Do wykonania soku z aloesu potrzebne będą świeże liście z usuniętymi wcześniej kolcami. Po ich dokładnym umyciu należy wydrążyć z liści miąższ i wymieszać z dowolnym sokiem z cytrusów. Może to być sok wyciśnięty ze świeżych owoców, lub kupiony w sklepie (pomarańczowy, grejpfrutowy).

Gotowy sok przechowywać w lodówce maksymalnie przez 7 dni. Spożywać w formie rozcieńczonej 2 łyżki soku z aloesu na szklankę wody. Najsilniejsze właściwości lecznicze posiada w czasie pierwszych 3 dni od przygotowania.

Nalewka z aloesu

W zależności od rodzaju schorzenia stosuje się różne przepisy na wykonanie nalewki aloesowej. Najbardziej jednak popularnym sposobem jest wykonanie jej w tradycyjny sposób, czyli na spirytusie z dodatkiem miodu. Do jej sporządzenia potrzebne będą w równych ilościach:

sok wyciśnięty z liści aloesu

 • spirytus
 • płynny miód
 • sok z cytryny

Po zmieszaniu wszystkich składników, gotowy napój należy przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce. Przez pierwszy tydzień należy codziennie wstrząsać butelkę z nalewką, by składniki dobrze się zmieszały. Po tygodniu nalewka jest gotowa do spożycia.

Czy aloes jest przydatny w odchudzaniu?

Odchudzanie od kilkunastu lat jest tematem zawsze na topie. Chociażby nie wiadomo jak bardzo starać się promować obfite kształty, zawsze znajdą się tacy, którzy albo chcą wyglądać jak modele i modelki z wybiegu, albo zwyczajnie ze względów zdrowotnych muszą zrzucić kilka kilogramów. Istnieje tysiące diet, które ułatwiają cały proces pozbywania się nadmiernego tłuszczu. Jedne oparte są na spożywaniu samego białka, inne każą dokładnie wyliczać kalorie, albo prowadzić równocześnie treningi fizyczne. Każdy pomysł chyba wprowadzano już w życie, nawet te z wykorzystaniem aloesu.

Okazuje się, że również w przypadku odchudzania aloes świetnie się sprawdza. Coraz częściej polecany jest w tak zwanych klinikach zdrowego odchudzania. Kiedy używamy go regularnie wyraźnie łagodzi objawy hipoglikemii. Czym jednak jest wspomniana hipoglikemia? To bardzo częsty objaw rozchwianego metabolizmu cukrów. Dzieje się tak, ponieważ receptory glukozy nie reagują w sposób prawidłowy na wzrastające po posiłku stężenie cukru we krwi. To z kolei prowadzi do dużego zaniżenia poziomu cukru w około 2 do 4 godzin po posiłku. Wówczas nasz organizm daje odpowiednie sygnały i domaga się jedzenia, a już najlepiej słodkiego. W ten oto sposób odbywa się słynne podjadanie, z którym tak ciężko jest walczyć. Aloes świetnie radzi sobie w tym przypadku i nazywany jest katalizatorem przemiany materii.

Aloes jest aktualnie polecany przez wielu dietetyków. Można pić go na przykład po zjedzeniu ciężkiego posiłku. Nie należy jednak przesadzać z ilością spożytego aloesu. Maksymalna zalecana dawka to 50 ml na dzień. Najlepszym sposobem jest rozrobienie go z wodą i spożywanie przed i po posiłku. Co więcej preparaty zawierające miąższ aloesowy zapobiegają zaparciom, ułatwiają procesy trawienne i pomagają odtruwać organizm, poprzez wchłanianie z jelit szkodliwych produktów przemiany materii.

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie diety odchudzającej, być może warto jest przemyśleć zastosowanie aloesu. Nie wolno jednak zapominać, że chcąc schudnąć kilka kilogramów, nie wystarczy nic nie jeść i popijać sok z rośliny o dobroczynnym działaniu. Trzeba przede wszystkim skupić się na ćwiczeniach, aby nie zrobić sobie krzywdy i utrzymać długotrwały efekt.

Kosmetyki z aloesem

Jednym z głównych zastosowań, jakie znajduje aloes w życiu codziennym jest higiena i kosmetologia. Nikogo więc nie dziwią przeróżne kremy, maści i żele, służące do użytku zewnętrznego. Czy mamy jednak świadomość tego, jak ogromna liczba specyfików zawiera w sobie aloes i na czym właściwie polega jego zbawienne działanie?

Kremy z aloesem

Największą gamę produktów, zawierających aloes znajdziemy w kremach, które w większości mają działanie nawilżająco-regenerujące, poprzez wpływ na sprawność podziałów komórkowych. Oznacza to jednocześnie, że każdy krem aloesowy jest także kremem odmładzającym. Co więcej, roślina ta powoduje zwiększoną produkcję fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za kolagen i elastynę. Mówiąc prościej, produkt taki, będzie miał działanie liftingujące. Bardzo korzystnymi kosmetykami są aloesowe kremy do opalania. Po pierwsze pochłaniają one część promieniowania ultrafioletowego, a po drugie nawilżają skórę, wysuszoną przez promienie słoneczne i działają kojąco.

Mydła aloesowe

Zapewne mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale sam miąższ aloesowy posiada na tyle dużą zawartość saponin, czyli substancji myjących, aby zamiast mydła używać tylko jego. Nadaje on skórze właściwy odczyn pH, ma właściwości kojące i działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Regularne stosowanie aloesu powoduje, że skóra staje się wygładzona i dużo bardziej miękka.

Maseczki z aloesem

W tym przypadku, podobnie jak w powyższych kosmetykach, czynnikiem aktywnym jest miąższ aloesowy. Do zalet tego rodzaju maseczek należy głębokie nawilżenie i regeneracja skóry. Aloes powoduje dotlenienie i stymuluje produkcję kolagenu. Istnieje ogromna ilość maseczek oczyszczających i peelingujących. Nie trudno jest przygotować podobną maskę samemu, w domowym zaciszu. Wystarczy posiadać sok z aloesu oraz miód. Taką mieszaninę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 15 minut. Cera staje się rozświetlona i dużo bardziej gładka.

Tonik z aloesem

Służą przede wszystkim nawodnieniu skóry, aby zyskała ona sprężystość i gładkość. Świetnie sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju wypryskach i trądziku, działają bowiem bakteriostatycznie. Toniki mogą zawierać maksymalną ilość aloesu, w przeciwieństwie do kremów, gdzie ilość miąższu nie może przekroczyć 40 proc..

Aloes może więc znaleźć zastosowanie przy przeróżnego typu chorobach i problemach związanych nie tylko ze skórą twarzy, ale także całym ciałem, jamą ustną i włosami. Powinniśmy więc docenić to, że tak wspaniała substancja, jaką jest miąższ aloesowy występuje w przyrodzie i jest dostępna praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Jak samemu przygotować napój aloesowy?

Aloes ma zbawienny wpływ na bardzo wiele dolegliwości, które towarzyszą nam w życiu. Na rynku pojawia się głównie pod postacią maści, kremów i żeli. Zwyczajowo nakłada się go na przykład na twarz, włosy czy skórę w rozmaitych celach. Posiada między innymi działanie bakteriobójcze, likwiduje grzyby, pomaga w szybszym gojeniu się ran, przynosi ulgę i ukojenie. Istnieje jednak cala gama produktów, które nie są przeznaczone jedynie do użytku zewnętrznego. Wiele osób ceni sobie znakomite działanie syropów, nalewek i każdej postaci płynnego aloesu. Na co może pomóc i w jaki sposób przyrządzić takie substancje samemu, nie kupując ich wcześniej w aptece?

Na wzmocnienie

Istnieje cały szereg nalewek, które można przyrządzić z aloesu i które będą pomagać na różne schorzenia. Jedną z nich jest na przykład przygotowany własnoręcznie preparat na wzmocnienie. Wystarczy zerwać kilka liści aloesu i dokładnie je umyć. Następnie mielimy je, aż do otrzymania soku. Dodajemy wówczas czerwone wino oraz 200g miodu. Po 10 dniach, gdy nalewka odczeka w ciemnym miejscu, możemy pić po 2 duże łyżki przy każdym obiedzie.

Na stany grypowe

Przy tego rodzaju problemach przyda się trochę silniejsza substancja, która złagodzi wszelkie objawy, jak katar, kaszel, czy wysoka gorączka. Należy zmielić uprzednio zerwane liście aloesu (około 300g) i dodać do nich 500g miodu oraz butelkę czerwonego wina. Cały roztwór przelewamy do butelki, najlepiej ciemnej, owijamy ją tkaniną tak, aby nie przedostawało się do niej światło i odstawiamy na 5 dni w chłodne miejsce. Nalewkę spożywamy 3 razy dziennie, najlepiej na 2 godziny przed posiłkiem.

Na zaparcia i wrzody żołądka

Do przyrządzenia tej nalewki potrzebne będą liście, zerwane z aloesu niepodlewanego przez 10 dni. Zwijamy je w papier, a następnie odkładamy na kilka dni w ciemne i chłodne miejsce. Później wkładamy je do sokowirówki i tak przyrządzoną ciecz wlewamy do miodu i zalewamy całość czerwonym winem. Proporcje pomiędzy wszystkimi składnikami powinny być zachowane 1:1. W dalszej kolejności odstawiamy całość na 12 dni w chłodne i ciemne miejsce. Zaleca się stosować tę nalewkę 3 razy dziennie przed posiłkami.

Nalewka bakteriobójcza

Do jej sporządzenia wystarczy bardzo niewiele, ponieważ około 300g liści aloesu startych na miazgę, 500g miodu, 100ml spirytusu oraz butelka czerwonego wina. Całość mieszamy ze sobą, zlewamy do ciemnych butelek i odstawiamy na 5 dni, znów do chłodnego i ciemnego miejsca.

Czy aloes może być rakotwórczy?

Aloes jest rośliną bardzo docenianą zarówno w kosmetologii, dermatologii, jak i farmacji. Ma zbawienny wpływ na wiele chorób i schorzeń, które dotykają ludzi. Jest bakteriobójczy, wzmacnia odporność organizmu, wygładza, liftinguje cerę i powoduje szybsze gojenie się ran. Czy może jednak być niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia?

Badania na zwierzętach

Najnowsze badania przeprowadzone w ramach US National Toxicology Program przyniosły bardzo nieoczekiwane i zaskakujące rezultaty. Przeprowadzono szereg testów na szczurach, którym podano do picia wodę z dodatkiem 1,5 proc. aloesowego ekstraktu. Okazało się, że zwierzęta zachorowały na nowotworowe guzy jelita grubego, zarówno łagodne, jak i złośliwe. Ekstrakt podawano przez dwa lata i po tym czasie, guzy powstały u 39 proc. samic oraz 74 proc. samców.

Skąd jednak pewność wśród naukowców, ze to właśnie aloes spowodował podobne zmiany? Otóż w tym samym czasie badano również szczury, którym podawano jedynie czystą wodę, bez dodatków powyższej rośliny. Okazało się, że u tych gryzoni nie zaobserwowano zupełnie żadnych niepokojących objawów. Badaniem objęte były również myszy, jednak w ich organizmie także nie pojawiły się żadne guzy. Naukowcy sądzą jednak, że to szczury posiadają bardziej zbliżone fizjologią jelita do człowieka, niż myszy.

Podejrzana aloina A

W dalszym ciągu nie ma jednak żadnej ostatecznej diagnozy na temat tego, w jaki sposób aloes wpływa na człowieka. Eksperymenty, których celem jest sprawdzenie tego działania będą trwać jeszcze kilka lat. W pierwszej kolejności badacze muszą ustalić, jakie konkretnie składniki ekstraktu wywołały nowotwory. Na chwilę obecną podejrzewa się aloinę A, którą z resztą usunięto ze środków sprzedawanych bez recepty, z uwagi na brak możliwości zapewnienia o jej bezpieczeństwie.

Brak jednoznacznych danych

Naukowcy mają bardzo podzieloną opinię na ten temat i każą czekać, na bardziej szczegółowe badania. Lois Swirsky Gold z University od California twierdzi jednak, że mniej więcej połowa substancji, które podaje się gryzoniom w wysokich dawkach, może powodować rozwój nowotworów i nie jest to zależne od tego, czy to substancje naturalne, czy syntetyczne. Naukowiec podkreśla, że to, co jest naturalne nie zawsze jest przecież jednocześnie bezpieczne.

Nie da się w chwili obecnej jednoznacznie określić wpływu aloesu na wywoływanie raka, jednak wiadomym jest, że pomimo zaistniałych obaw, aloes w bardzo pozytywny i efektywny sposób oddziałuje na nasz organizm. Należy tylko zachować zasadę zdrowego rozsądku i nie stosować każdego dnia i o każdej porze produktów, w których składzie znajduje się ta roślina.

4.7/5 - (12 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here