Kurkuma

Kurkuma to przyprawa pochodząca z rośliny kurkumy. Jest powszechnie stosowany w kuchni azjatyckiej. Prawdopodobnie znasz kurkumę jako główną przyprawę w curry. Ma ciepły, gorzki smak i jest często używany do aromatyzowania lub barwienia proszków curry, musztard, masła i serów. Ale korzeń kurkumy jest również szeroko stosowany do wytwarzania leków. Zawiera żółto zabarwioną substancję chemiczną zwaną kurkuminą, która jest często używana do barwienia żywności i kosmetyków.

Kurkuma jest stosowana do zapalenia stawów, zgagi (niestrawność), bólu stawów, bólu żołądka, choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, operacji pomostowania, krwotoku, biegunki, gazu jelitowego, wzdęcia żołądka, utraty apetytu, żółtaczki, zaburzeń wątroby, Helicobacter pylori (H. pylori), wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego (IBS), zaburzenia pęcherzyka żółciowego, wysoki poziom cholesterolu, stan skóry zwany liszaj płaski, zapalenie skóry po leczeniu radiacyjnym i zmęczenie.

Jest również stosowany w bólach głowy, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach, infekcjach płuc, katarach siennych, fibromialgii, trądu, gorączce, problemach menstruacyjnych, swędzeniu skóry, wyzdrowieniu po operacji i nowotworach. Inne zastosowania obejmują depresję, chorobę Alzheimera, obrzęk środkowej warstwy oka (zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej), cukrzycę, zatrzymywanie wody, robaki, chorobę autoimmunologiczną zwaną toczniem rumieniowatym układowym (SLE), gruźlicę, zapalenie pęcherza moczowego i problemy z nerkami.

Niektórzy stosują kurkumę na skórę z powodu bólu, grzybicy, skręceń i obrzęków, siniaków, ukąszeń pijawek, infekcji oczu, trądziku, stanów zapalnych skóry i owrzodzeń skóry, bolesności w jamie ustnej, zakażonych ran i chorób dziąseł.

Kurkuma jest również stosowana jako lewatywa u osób z nieswoistym zapaleniem jelit.

W żywności i produkcji olejek eteryczny z kurkumy stosuje się w perfumach, a jego żywicę stosuje się jako składnik smakowy i barwny w żywności.

Nie myl kurkumy z jawajskim korzeniem kurkumy (Curcuma zedoaria).

Jak działa kurkuma?

Kurkuma zawiera chemiczną kurkuminę. Kurkumina i inne substancje chemiczne w kurkumie mogą zmniejszać obrzęk (stan zapalny). Z tego powodu kurkuma może być korzystna w leczeniu stanów związanych z zapaleniem.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Katar sienny. Wydawanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, wydaje się zmniejszać objawy kataru siennego, takie jak kichanie, świąd, katar i przekrwienie.
Depresja. Większość dostępnych badań pokazuje, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, zmniejsza objawy depresji u osób już stosujących leki przeciwdepresyjne.
Wysoki cholesterol. Kurkuma wydaje się obniżać poziom tłuszczów we krwi zwanych trójglicerydami. Wpływ kurkumy na poziom cholesterolu jest sprzeczny. Dostępnych jest wiele różnych produktów kurkumy. Nie wiadomo, które z nich działają najlepiej.
Zapalenie kości i stawów. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie ekstraktów kurkumy, samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami ziołowymi, może zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie u osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W niektórych badaniach kurkuma pracowała nad ibuprofenem w celu zmniejszenia bólu związanego z zapaleniem kości i stawów. Nie wydaje się jednak działać tak dobrze jak diklofenak w celu poprawy bólu i funkcji u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Swędzenie (świąd). Badania sugerują, że przyjmowanie kurkumy doustnie trzy razy dziennie przez 8 tygodni zmniejsza świąd u osób z długotrwałą chorobą nerek. Ponadto, wczesne badania sugerują, że przyjmowanie określonego kombinowanego produktu (C3 Complex, Sami Labs LTD) zawierającego kurkuminę plus czarny pieprz lub długi pieprz codziennie przez 4 tygodnie zmniejsza nasilenie świądu i poprawia jakość życia osób z przewlekłym świądem wywołanym przez gaz musztardowy.

Prawdopodobnie nieskuteczny

Wrzody żołądka. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kurkumy trzy razy dziennie przez 8 tygodni nie poprawia wrzodów żołądka. Również przyjmowanie sproszkowanej kurkumy cztery razy dziennie przez 6 tygodni wydaje się mniej skuteczne niż przyjmowanie konwencjonalnego środka zobojętniającego kwas.
Problemy ze skórą związane z leczeniem nowotworów. Kurkumina jest substancją chemiczną w kurkumie. Wydawanie kurkuminy nie wydaje się zapobiegać problemom skórnym podczas leczenia radiacyjnego.

Niewystarczające dowody

Choroba Alzheimera. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, codziennie przez 6 miesięcy nie przynosi korzyści osobom z chorobą Alzheimera.
Zapalenie oka (zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, może poprawić objawy długotrwałego zapalenia w środkowej warstwie oka.
Psychika. Kurkumina jest substancją chemiczną w kurkumie. Niektóre badania pokazują, że kurkumina może poprawić pamięć i uwagę u osób starszych. Niektórzy z tych dorosłych wykazywali oznaki łagodnego upośledzenia umysłowego przed przyjęciem kurkuminy. Ale inne badania pokazują, że kurkumina nie poprawia funkcji umysłowych u osób starszych, które nie wykazują objawów upośledzenia umysłowego.
Rak jelita grubego. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie określonego produktu kurkumowego zawierającego ekstrakt z kurkumy i jawajski ekstrakt z kurkumy (P54FP, Phytopharm plc., Godmanchester, Wielka Brytania) może ustabilizować niektóre miary raka jelita grubego. Istnieją również wczesne dowody na to, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, codziennie przez 30 dni, może zmniejszyć liczbę gruczołów przedrakowych w okrężnicy osób z wysokim ryzykiem raka.
Operacja obejścia (operacja pomostowania aortalno-wieńcowego). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkuminoidów, które są substancjami chemicznymi występującymi w kurkumie, począwszy od 3 dni przed zabiegiem i kontynuowanie przez 5 dni po zabiegu chirurgicznym, może zmniejszyć ryzyko zawału serca po operacji pomostowania.
Rodzaj zapalnej choroby jelit zwanej chorobą Crohna. Niektóre dowody sugerują, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, codziennie przez jeden miesiąc może zmniejszyć wypróżnienia, biegunkę i ból żołądka u osób z chorobą Crohna.
Cukrzyca. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie kurkumy może zapobiegać cukrzycy u osób ze skłonnością do cukrzycy.
Rozstrój żołądka (niestrawność). Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie kurkumy doustnie cztery razy dziennie przez 7 dni może pomóc w poprawie rozstroju żołądka.
Choroba dziąseł (zapalenie dziąseł). Wczesne badania sugerują, że stosowanie kurkumy do płukania jamy ustnej jest tak samo skuteczne, jak płukanie jamy ustnej lekami leczniczymi, w celu zmniejszenia poziomu chorób dziąseł i bakterii w ustach osób z zapaleniem dziąseł.
Wrzody żołądka wywołane zakażeniem Helicobacter pylori (H pylori). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkumy codziennie przez 4 tygodnie jest mniej skuteczne niż konwencjonalne leczenie w celu wyeliminowania niektórych bakterii (H. pylori), które mogą powodować wrzody żołądka.
Zespół jelita drażliwego (IBS). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z kurkumy (Cynara Turmeric, Lichtwer Pharma) codziennie przez 8 tygodni zmniejsza występowanie IBS u ludzi z IBS, którzy są zdrowi.
Ból stawu. Badania pokazują, że przyjmowanie określonego produktu złożonego (Instaflex Joint Support, Direct Digital, Charlotte, NC) zawierającego kurkumę i inne składniki trzy razy dziennie przez 8 tygodni zmniejsza nasilenie bólu stawów. Ale nie wydaje się, aby pomagać sztywność stawów lub poprawić funkcjonowanie stawów.
Wysypka skórna (Liszaj płaski). Przyjmowanie określonego produktu (Curcumin C3 Complex, Sabinsa Corp) zawierającego substancje chemiczne występujące w kurkumie trzy razy dziennie przez 12 dni może zmniejszyć podrażnienie skóry spowodowane przez liszaj płaski.
Rak prostaty. Badania sugerują, że przyjmowanie formuły zawierającej proszek brokułowy, proszek kurkumowy, proszek z owoców granatu i ekstrakt z zielonej herbaty trzy razy dziennie przez 6 miesięcy zapobiega wzrostowi poziomu specyficznego antygenu prostaty (PSA) u mężczyzn z rakiem prostaty. Poziom PSA mierzy się w celu monitorowania skuteczności leczenia raka gruczołu krokowego. Jednak nie wiadomo jeszcze, czy ta formuła lub sama kurkuma zmniejsza ryzyko progresji lub nawrotu raka prostaty.
Zapalenie jamy ustnej i / lub przełyku z leczenia radiacyjnego. Wczesne badania sugerują, że sześć razy dziennie przez 6 tygodni pęcznienie kurkumy w jamie ustnej zmniejsza ryzyko zapalenia jamy ustnej i / lub przełyku spowodowane przez radioterapię u osób z rakiem głowy i szyi.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RA). Wczesne badania sugerują, że kurkumina, substancja chemiczna występująca w kurkumie, może zmniejszyć niektóre objawy RA, w tym ból, sztywność poranną, czas chodzenia i obrzęk stawów. Inne badania pokazują, że przyjmowanie produktu kurkumowego (BCM-95, Arjuna Natural Extracts, India) dwa razy dziennie zmniejsza objawy RA bardziej niż konwencjonalne leki.
Rak skóry. Wczesne badania pokazują, że stosowanie maści kurkumy może pomóc złagodzić nieprzyjemny zapach i swędzenie spowodowane przez rany związane z rakiem.
Rekonwalescencja z operacji. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, codziennie przez okres do jednego tygodnia po zabiegu może zmniejszyć ból, zmęczenie i potrzebę stosowania leków przeciwbólowych.
Choroba zapalna zwana toczniem rumieniowatym układowym (SLE). Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkumy doustnie trzy razy dziennie przez 3 miesiące może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić czynność nerek u osób z zapaleniem nerek (toczniowe zapalenie nerek) spowodowane toczniem rumieniowatym układowym.
Gruźlica. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie produktu zawierającego kurkumę i Tinospora cordifolia może obniżyć poziom bakterii, poprawić gojenie się ran i zmniejszyć toksyczność wątroby spowodowaną terapią przeciwgruźliczą u osób z gruźlicą, które otrzymują terapię przeciwgruźliczą.
Rodzaj zapalnej choroby jelit zwanej wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Niektóre wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kurkuminy, substancji chemicznej występującej w kurkumie, codziennie przez okres do 6 miesięcy, może zmniejszyć objawy i nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, gdy jest stosowane w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia. Inne badania pokazują, że przyjmowanie ekstraktu z kurkumy jako lewatywy może pomóc ludziom z tą chorobą.
Trądzik.
Żółtaczka.
Zapalenie wątroby.
Biegunka.
Ból włókien mięśniowych.
Problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym.
Bół głowy.
Problemy menstruacyjne.
Ból.
Liszaj obrączkowy.
Siniaki.

Efekty uboczne i bezpieczeństwo

Kurkuma jest bardzo bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie lub nakładana na skórę odpowiednio przez okres do 8 miesięcy.

Kurkuma jest bezpieczna, gdy jest stosowana jako lewatywa lub płyn do płukania jamy ustnej w krótkim okresie czasu.

Kurkuma zwykle nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Ale niektórzy ludzie mogą doświadczyć rozstroju żołądka, nudności, zawrotów głowy lub biegunki.

W jednym z raportów osoba, która przyjmowała bardzo duże ilości kurkumy, ponad 1500 mg dwa razy dziennie, doświadczyła niebezpiecznego nieprawidłowego rytmu serca. Jednak nie jest jasne, czy kurkuma była rzeczywistą przyczyną tego działania niepożądanego. Dopóki nie poznamy więcej, unikaj przyjmowania zbyt dużych dawek kurkumy.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Podczas ciąży i podczas karmienia piersią kurkuma jest niebezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie w ilościach powszechnie występujących w żywności. Jednak kurkuma jest niebezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie w ilościach leczniczych podczas ciąży. Może sprzyjać miesiączce lub stymulować macicę, narażając ciążę na ryzyko. Nie należy przyjmować leczniczych ilości kurkumy, jeśli jesteś w ciąży. Nie ma wystarczających informacji, aby ocenić bezpieczeństwo leczniczych ilości kurkumy podczas karmienia piersią. Najlepiej go nie używać.

Problemy z pęcherzem żółciowym: Kurkuma może pogorszyć problemy pęcherzyka żółciowego. Nie używaj kurkumy, jeśli masz kamienie żółciowe lub niedrożność dróg żółciowych.

Problemy z krwawieniem: przyjmowanie kurkumy może spowolnić krzepnięcie krwi. Może to zwiększyć ryzyko powstawania siniaków i krwawień u osób z zaburzeniami krzepnięcia.

Cukrzyca: Kurkumina, substancja chemiczna w kurkumie, może obniżyć poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Stosuj ostrożnie u osób z cukrzycą, ponieważ może to spowodować zbyt niskie stężenie cukru we krwi.

Zaburzenia żołądka zwane chorobą refluksową przełyku (GERD): Kurkuma może powodować niestrawność u niektórych osób. Może to pogorszyć problemy żołądkowe, takie jak GERD. Nie należy przyjmować kurkumy, jeśli pogorszy to objawy GERD.

Choroba wrażliwa na hormony, taka jak rak piersi, rak macicy, rak jajnika, endometrioza lub mięśniaki macicy: Kurkuma zawiera substancję chemiczną zwaną kurkuminą, która może działać jak hormon estrogen. Teoretycznie kurkuma może pogorszyć warunki wrażliwe na hormony. Jednak niektóre badania pokazują, że kurkuma zmniejsza działanie estrogenu w niektórych wrażliwych na hormony komórkach nowotworowych. Dlatego kurkuma może mieć korzystny wpływ na warunki wrażliwe na hormony. Dopóki nie będzie wiadomo więcej, stosuj ostrożnie, jeśli masz stan, który może się nasilić na skutek ekspozycji na hormony.

Niepłodność: Kurkuma może obniżać poziom testosteronu i zmniejszać ruchy plemników po podaniu doustnym przez mężczyzn. Może to zmniejszyć płodność. Kurkuma powinna być używana ostrożnie przez osoby starające się o dziecko.

Niedobór żelaza: przyjmowanie dużych ilości kurkumy może zapobiec wchłanianiu żelaza. Kurkuma powinna być stosowana ostrożnie u osób z niedoborem żelaza.

Operacja: Kurkuma może spowolnić krzepnięcie krwi. Może to spowodować dodatkowe krwawienie podczas i po operacji. Przestań używać kurkumy co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny w tej kombinacji

Leki, które spowalniają krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) współdziałają z kurkumą

Kurkuma może spowalniać krzepnięcie krwi. Biorąc kurkumę wraz z lekami, które również powoli krzepną, może zwiększyć szanse na siniaki i krwawienie.

Niektóre leki, które spowalniają krzepnięcie krwi, obejmują aspirynę, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, inni), ibuprofen (Advil, Motrin, inni), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inni), dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Lovenox), heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.

4/5 - (3 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here