Odchudzanie a piramida zdrowia

Pojęcie „piramida zdrowia” jest praktycznie znane każdemu z nas. Czy jednak wiemy, w jaki sposób zawarte w niej zasady mają się do odchudzania? Otóż na typową piramidę zdrowia składa się pięć filarów. Wszystkie one znajdują zaś swoje odzwierciedlenie w diecie odchudzającej. Jednocześnie sprawiają, że dbamy o siebie i swoje zdrowie kompleksowo. Jednym słowem piramida zdrowia pomaga nam w efektywnym i bezpiecznym odchudzaniu. Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.

Filar pierwszy – systematyczny ruch

Piramida zdrowia zachęca nas do aktywności fizycznej. Powinniśmy ją uprawiać codziennie po 30 min. Jak ma się to do odchudzania? Otóż tyle samo czasu (czyli 20-30 min) potrzebuje nasz organizm do tego, aby zacząć spalać tkankę tłuszczową.

Filar drugi – produkty zbożowe

Według piramidy zdrowia dla dobrej kondycji, powinniśmy sięgać po grube kasze, ciemne pieczywo, brązowy ryż i makaron, płatki owsiane kilka razy dziennie. Jak ma się to do odchudzania? Dietetycy zalecają wszystkim walczącym z nadwagą dokładnie te same produkty. Ze względu na sporą zawartość błonnika. Składnik ten nie tylko poprawia trawienie. Działa on również, jako wypełniacz żołądka.

Filar trzeci – warzywa i owoce

Piramida zdrowia zachęca do sięgania po nie kilka razy dziennie. Przede wszystkim dlatego, że są bogate w witaminy i różnego rodzaju składniki mineralne. Te z kolei pomagają uzupełnić niedobory tych składników, na jakie narażamy się właściwie codziennie. Robimy to sięgając po mocną kawę i herbatę. Paląc, pijąc zbyt dużo alkoholu. Jak ma się to do odchudzania? I tu znowu głos należy do dietetyków. Odchudzając się powinniśmy sięgać po jak najwięcej owoców i warzyw gdyż są one niskokaloryczne. Może nie wszystkie, ale zdecydowana większość tak. Poza tym, mogą stanowić świetną alternatywę dla różnego rodzaju słodkich przekąsek.

Filar czwarty – mleko i przetwory mleczne

Według piramidy zdrowia, powinno się je jadać przynajmniej 1 x dziennie. Dlaczego? Ponieważ są doskonałym źródłem wapnia. Poza tym zawarta w nich witamina B12 jest istotnym wsparciem dla układu odpornościowego i nerwowego. Jak ma się to do odchudzania? Otóż dietetycy twierdzą, że w każdej bezpiecznej diecie powinny znajdować się te produkty, ale o obniżonej zawartości kalorycznej.

Filar piąty – drób, jajka, chude mięso, tłuszcze roślinne, ryby

Według piramidy zdrowia po te składniki dobrze jest sięgać raz dziennie. Są one bogate w składniki pozwalające zadbać o sprawny umysł. Poza tym sprzyjają trzymaniu w ryzach cholesterolu. Jak ma się to do odchudzania? Drób i chude mięso, powinny znajdować się na talerzu każdego, kto się odchudza – codziennie. Są to wszak te produkty, które wzbogacają dietę i są niskokaloryczne. Szczególnie, jeśli będziemy je spożywali w postaci gotowanej. Co do ryb to dietetycy zalecają ich sporadyczne jedzenie. Każą też wybierać te najmniej tłuste.

1/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here