Spożywanie cukru białego w naszym kraju nadal jest bardzo duże, co z całą pewnością nie jest korzystnym zjawiskiem w kontekście zdrowia publicznego. Odsetek dzieci cierpiących na otyłość wzrasta, co w przyszłości będzie skutkować znacznie częściej występującymi chorobami układu krwionośnego oraz cukrzycą typu II. Warto więc zastąpić sacharozę innymi substancjami słodzącymi.
Fruktoza – dobry wybór?
Fruktoza jest coraz częściej stosowana jako rzekomo zdrowszy zamiennik białego cukru. Naturalnie cukier ten pojawia się w owocach, stąd też jego nazwa – nazywa się go bowiem cukrem gronowym. W sklepach fruktoza jest najczęściej dostępna pod postacią drobnych kryształków, podobnych do tradycyjnego cukru, bądź w postaci tak zwanego syropu glukozowo-fruktozowego. Jedną z niewątpliwych zalet fruktozy jest to, że posiada ona tak zwany niski indeks glikemiczny, przez co określa się zdolność substancji do wywoływania wzrostu poziomu insuliny we krwi, co ma duże znaczenie w patogenezie i rozwoju cukrzycy typu II.
Cukier ten poleca się przede wszystkim osobom chorującym, których trzustka jest silnie obciążona. Fruktoza będzie również dobrym wyborem dla ludzi odchudzających się – nie powoduje bowiem wahań poziomu tego hormonu, które to zjawisko jest odpowiedzialne za napady głodu w trakcie gubienia zbędnych kilogramów. Wadą tego środka może być stosunkowo wysoka cena, fruktoza jest bowiem kilkukrotnie droższa od kilograma zwykłego cukru.
Niekorzystnym zjawiskiem natomiast jest szerokie rozpowszechnienie syropu wytwarzanego z fruktozy i glukozy, który ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne, znacznie częściej jest dodawany do różnego rodzaju napojów, gotowych dań oraz deserów. Ciecz ta nie ulega bowiem krystalizacji, jest stabilna i ma stosunkowo niską lepkość – to wszystko sprawia, że używanie jej do celów przemysłowych jest dużo wygodniejsze oraz stosunkowo tanie.
Skutki spożywania syropu
Niestety, fruktoza w połączeniu z glukozą przynosi raczej więcej szkód niż pożytku. Badania wykazują, że syrop ten zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości oraz otłuszczania narządów wewnętrznych. Poza tym, jest częstą przyczyną cukrzycy typu II oraz późniejszych problemów ze wzrokiem na tym tle. Inną wadą syropu glukozowo-fruktozowego jest fakt, że jego spożycie zmniejsza wrażliwość organizmu na leptynę, co prowadzi do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi.